Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Jak skutecznie nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Zastanawiasz się jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? W końcu to doświadczenie, którego nie zapomina się przez całe życie. Chyba każdy z sentymentem wspomina swoje przejażdżki z przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że chcemy aby nasza pociecha również doświadczyła tej radości z pedałowania. Stąd też rodzi się pytanie: od kiedy można rozpocząć naukę jazdy na rowerze? Jak pomóc dziecku, aby nie zniechęcić go do tej aktywności fizycznej?

Od kiedy można zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Kiedyś pierwszy rower dostawało się na komunię, był to bowiem sztampowy prezent. Jednak naukę jazdy można rozpocząć dużo wcześniej. Już 2-3 letnie brzdące mogą rozpocząć swoją przygodę z jednośladem. Mowa o rowerku biegowym, dzięki czemu nie musisz się obawiać, że maluch nie poradzi sobie z pedałowaniem. Z pewnością zastanawiasz się, jak to może pomóc dziecku w nauce jazdy na rowerze? Już wyjaśniamy, dzięki rowerkowi biegowemu dziecko nauczy się kierować. W przypadku standardowego roweru należy opanować skręcanie, utrzymywanie równowagi, a także pedałowanie. To wiele czynności naraz! Każde dziecko jest inne, a niektóre z nich „rzucone na głęboką wodę” mogą na długie lata zniechęcić się do jazdy na rowerze.

Dlaczego warto zacząć naukę jazdy na rowerze jak najwcześniej?

Ten model nauki jest praktykowany od wielu lat w zachodniej Europie i Skandynawii. Wynika to z faktu, że jazda na rowerze ma niezwykle pozytywny wpływ na dziecko. Przede wszystkim przyspiesza rozwój układu nerwowego i koordynacji ruchowej. Dodatkowo uczy balansowania ciałem, a tym samym utrzymywania równowagi.

Maluch, który opanuje jazdę na rowerku biegowym, chętniej podejmuje kolejne wyzwanie, jakim jest pedałowanie. To właśnie ono przysparza najwięcej kłopotów. Skoordynowanie dwóch czynności dla takiego malucha to spore wyzwanie. Dodatkowo do pedałowania należy użyć trochę siły, przez co dziecko może mieć problem ze sterowanie. Przy naciskaniu na pedał, maluch nieświadomie będzie skręcał kierownicę. Takie trudności najbardziej odczują brzdące, które nie zdobyły umiejętności prowadzenia jednośladu, dzięki rowerkowi biegowemu.

Jak uczyć 4-5 latka jazdy na rowerze?

Dla 4-5 latka warto kupić rower z bocznymi kółkami, które można później odkręcić. Takie rozwiązanie pozwoli dziecku skupić się na nauce pedałowania. Dodatkowe kółka wspomogą utrzymanie równowagi, dzięki czemu brzdąc nie będzie obawiał się upadku. W miarę postępów w nauce jazdy, można odkręcić jedno lub dwa kółka. W ten sposób dziecko stopniowo nauczy się odpowiednio balansować ciałem, a tym samym utrzymywać równowagę. Innym rozwiązaniem jest zakup rowerka trójkołowego.

W przypadku dzieci, które od jakiegoś czasu korzysta z dwukołowych modeli biegowych, odradzamy korzystanie z bocznych kółek. To będzie krok wstecz dla malucha, które już potrafi kierować i utrzymywać równowagę.

Jak asekurować dziecko przy pierwszych próbach jazdy na rowerze?

Niektóre dzieci od razu wskoczą na rowerek biegowy, inne jednak będą bardziej lękliwe, dlatego warto dodać im otuchy. Jak to zrobić? Aby dodać pewności siebie maluchowi, warto delikatnie podtrzymać siodełko, a drugą ręką przytrzymać dziecko pod pachą.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rowerka z bocznymi kółkami. Jak wspomnieliśmy wcześniej do pedałowania należy użyć więcej siły, w związku z tym warto na początku nieco pomóc malutkiemu dziecku, delikatnie popychając jednoślad. Pamiętaj, aby nie używać zbyt dużo siły. Nie chcesz bowiem we wszystkim wyręczać dziecka.

Na naukę jazdy warto wybrać miejsce, które zapewni bezpieczeństwo maluchowi. Może to być trawnik w parku lub na podwórku. Bardzo dobrze sprawdzi się miejsce z niewielkim spadem – mała górka. To pozwoli na swobodny zjazd bez konieczności pedałowania. Dziecko będzie mogło oswoić się z nowym pojazdem i nabrać zaufania. Pamiętaj, aby pierwsze zjazdy asekurować, trzymając za siodełko roweru.