Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Jak odpowiednio przygotować się do rowerowych przejażdżek jesienią?

wygodna i komfortowa jazda na rowerze jesienią

Pogoda coraz bardziej daje nam znać o zbliżającej się jesieni. Dla miłośników wycieczek rowerowych może to oznaczać koniec sezonu rowerowego, jednak czy musi tak być? Pomimo że jazda rowerem w okresie jesiennym kojarzy się z deszczem, zimnym wiatrem oraz przemokniętymi ubraniami to istnieje sposób, aby dalej cieszyć się aktywnym spędzaniem czasu. Wystarczy odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz ubrań. Dopasowany ubiór i wyposażenie pozwoli cieszyć się jazdą na rowerze nawet w mżawce czy chłodniejszych temperaturach. Jak prawidłowo skompletować strój, a także przygotować jednoślad do jazdy?

Jesienny trening na jednośladzie? Postaw na odzież termiczną

Osoby, które wybierają rower jako sposób na dawkę endorfin, trening cardio bądź utrzymanie kondycji nie chcą przerywać swojej systematyczności. Dlatego dla miłośników jednośladów zalecamy zakup odzieży termoaktywnej oraz specjalistycznych części garderoby przeznaczonych dla rowerzystów. Kompletując strój, należy postawić na ubiór warstwowy, rozpoczynając od bielizny termoaktywnej — będzie ona stanowić pierwszą warstwę ubrań, chroniącą organizm przed przegrzaniem. Następnym etapem jest koszulka termoaktywna oraz spodnie rowerowe. Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić ciepło przy jednoczesnym odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz.

Wierzchnią warstwę ubrania będzie stanowić bluza rowerowa oraz kurtka przeciwdeszczowa. W przypadku bluzy należy pamiętać, aby miała ona odpowiednią długość, zasłaniającą plecy nawet przy bardzo głębokich pochyleniach. Natomiast podczas wyboru kurtki przeciwdeszczowej należy kierować się materiałem, z którego jest wykonana, membrana musi chronić przed deszczem, a jednocześnie być oddychająca. Jeśli chcemy wyposażyć się w akcesoria oraz obuwie, również musimy zwracać uwagę na aspekt wodoszczelności.

Jesienna rekreacyjna podróż rowerem

Co w przypadku krótkiej podróży do pracy? Bądź rekreacyjnej przejażdżki? Brak odzieży termoaktywnej nie jest jednoznaczny z zakazem jazdy rowerem. Najważniejsze jest, aby pamiętać o ubieraniu się warstwowo, w materiały syntetyczne oraz oddychające. Ogólnym zaleceniem jest unikanie bawełnianej odzieży, ponieważ z łatwością przechwytuje ona wilgoć i zatrzymuje ją przez długi czas. Wybierając spodnie oraz kurtkę warto zwrócić uwagę na wodoszczelność materiału i jego ocieplenie, dodatkowo ubranie nie może ograniczać ruchów oraz bezpośrednio odsłaniać ciała.

Odpowiednie przygotowanie roweru do jazdy jesienią

Przed rozpoczęciem sezonu jesiennego warto, jest sprawdzić stan techniczny roweru, szczególną uwagę należy zwrócić na łańcuch oraz zębatki. Zalecane jest, aby sprawny element zasmarować sporą dawką preparatu oraz regularnie czyścić z zalegającego błota. Oprócz tego przydadzą nam się jeszcze odpowiednie akcesoria. Jeżeli pakujemy ze sobą ubrania na zmianę lub produkty podstawowej potrzeby to najlepszym wyborem będzie torba lub sakwa z wodoszczelnego materiału PES/PVC. W naszym asortymencie posiadamy sakwy, które są w 100% wodoszczelne, posiadają zgrzewane łączenia materiału, zamykanie poprzez rolowanie oraz zapinanie na boki za pomocą klamer. Kolejnym elementem, który naszym zdaniem jest obowiązkowy, to przednie oraz tylne oświetlenie roweru. Słońce zachodzi coraz wcześniej, na drogach pojawia się mgła, a dodatkowa mżawka tylko pogarsza widoczność. Dlatego, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz zakres widzenia należy umieścić z tyłu roweru czerwoną lampkę, oraz z przodu lampkę ze światłem białym. Opcjonalnym elementem są błotniki, wiele osób uważa je za zbędny dodatek, jednak są one znaczącym ułatwieniem w zachowaniu czystości podczas jazdy.