Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Jaki rower górski kupić?

jaki rower górski kupić?

Jednym z najczęściej kupowanych jednośladów jest rower górski, który nazywany jest też rowerem MTB. Co takiego wyróżnia te modele? Przede wszystkim jego uniwersalność. Rower górski jest przystosowany do jazdy po wymagającym i trudnym terenie, pełnym dziur oraz wzniesień. Posiada świetną przyczepność oraz amortyzację, dzięki czemu pozwala na komfortową jazdę po wybojach.

Jednak ten jednoślad sprawdzi się nie tylko na leśne ścieżki. Rowerem typu górskiego możesz również jeździć po utwardzonych powierzchniach oraz drogach. Rodzice często wybierają ten rodzaj dla nastolatków. Sprawdzi się on do jazdy po mieście, jak i wycieczce po polnych drogach. Rower górski jest charakterystyczny z powodu swojego wyglądu oraz wyposażenia — kierownica w rowerze górskim jest prosta lub lekko wygięta, a siodełko znajduje się wyżej niż kierownica lub na jej poziomie. Oprócz tego rower górski wyposażony jest w amortyzatory, które instaluje się głównie na widelcu oraz ramie

Rower górski do jazdy rekreacyjnej

Rowery MTB są wyposażone  w przednie amortyzatory oraz kilkubiegowe przerzutki– to właśnie one są odpowiedzialne za funkcjonalność oraz gwarancję wygody podczas jazdy. Równie ważną kwestią jest siodełko, odpowiednio dobrane zapobiega otwarciom oraz odczuwaniu dyskomfortu. Główna konstrukcja opiera się na ramię, dlatego w rowerach górskich tak ważne jest, aby była ona wykonana z trwałego i wytrzymałego materiału. Przy rowerach za niższą cenę spotyka się częściej ramę aluminiową. Natomiast przy większym budżecie możemy, skorzystać z ramy stworzonej jest z włókien węglowych — co skutkuje mniejszą wagą roweru, większą wytrzymałością i możliwość wzmocnienia tylko poszczególnych fragmentów ramy. Wśród rowerów górskich rekreacyjnych możemy znaleźć modele firmy KROSS: Hexagon 1.0, Hexagon 2.0 oraz rowery Romet Rambler 6.0 i Ramblet 6.1

Rower górski MTB Sport

Skrót MTB pochodzi z języka angielskiego i oznacza on właśnie „terenowy rower górski”. Dla tych, którzy chcą wykorzystywać jednoślad do szybkiej jazdy, pełnej emocji i adrenaliny przydadzą się rowery w stylu sport. Firma Kross stworzyła modele takie jak Level 1.0, Level 3.0 czy Level 5.0, właśnie po to, aby umożliwić udział w wyścigach XC oraz maratonach MTB. Rower posiada dostosowane wyposażenie do agresywnej i energicznej jazdy. Posiadają one hydrauliczne hamulce, przedni amortyzator oraz wytrzymałe opony.

Damski i męski rower górski 

Dawniej bez problemu można było odróżnić model męski od damskiego. Męski rower charakteryzował się poziomą górną częścią ramy. Damski natomiast miał tę ramę skierowaną w dół. Aktualnie asortyment oraz technologia wykonywania rowerów ulega tak znaczącej zmianie, że ciężko jest odróżnić, dla kogo rower jest przeznaczony. Czasami występuje kilka różnic w budowie lub wyposażeniu, które wskazują osobę, dla której jest przeznaczony. Rowery górskie dla kobiet są nieco mniejsze, ponieważ kobiety z reguły są niższe oraz drobniejsze w budowie. Jednak nie musimy kierować się schematami. Rowery to produkt uniwersalny, który niczego nie narzuca. Kupując rower górski, powinniśmy skupić się na wymiarach ramy, szerokości kierownicy oraz wielkości kół. Oczywiście równie ważne są nasze wymiary: wysokość, długości nóg czy rozstaw ramion. Podziałami można kierować się ze względu na gamę kolorystyczną oraz stylistykę roweru. Oczywiście klienci nie muszą trzymać się ustalonych schematów, ważne, aby rozmiar roweru dopasować do naszej budowy!

Rowery górskie dla kobiet

Szybka jazda i wysoka adrenalina to hobby także dla Pań. Nie jedna miłośniczka górskich rajdów stanęła przed wyborem odpowiedniego sprzętu. Co wyróżnia rowery górskie dla kobiet? Statystycznie kobiecą budowę wyróżniają węższe barki, szerszą miednicę oraz dłuższe nogi względem tułowia. Biorąc to pod uwagę, część firm postanowiła dostosować swoje modele do tych właśnie parametrów. Dlatego możemy spotkać się z z rowerami górskimi dla kobiet, które posiadają węższe kierownice oraz mniejsze koła. Dla wygody Pań niektóre firmy wybierają nawet nieco szersze siodełka. Oczywiście chcemy podkreślić, że z powodu określonej płci nasi klienci nie muszą wybierać tylko z danej grupy rowerów. Wśród modeli oraz kolorów istnieje wiele wariantów – jak różowy model Romet Jolen 6.0 czy biały Kross Lea 1.0.

Kiedy kupić droższy rower górski?

Na rynku możemy nabyć rowery z różnych półek cenowych. Czego spodziewać się po określonej kwocie? Wartość ceny różni się od siebie w zależności od rodzaju ramy, materiału, marki czy wyposażenia. Prawie niemożliwy będzie zakup roweru górskiego w wersji sport w cenie 2000 zł, ale zamiast tego można zdecydować się na dobrej jakości rower górski rekreacyjny. Trzeba brać pod uwagę, że na w pełni wyposażony, dobrej jakości rower górski będziemy musieli wydać nieco więcej oszczędności.

Rowery górskie do 2000 zł

Czy warto kupić rower górski do 2000 zł? Przy takiej kwocie nie możemy oczekiwać pełnego zawieszenia (na tył oraz przód roweru). Lepiej jest poszukać roweru z przednim zawieszeniem oraz wykonanego z lekkiego aluminium. Dobrze sprawdzą się również hamulce tarczowe zamiast szczękowych. W tym przedziale cenowym świetnym wyborem jest rower KROSS Hexagon oraz Romet Jolen lub Rambler.

Dobry rower górski do 3500 zł

W tym przypadku możemy spodziewać się lepszego sprzętu. Należy zwrócić uwagę na ramę, która będzie lekka ze specjalną rozszerzającą się główką. Rower będzie posiadał amortyzatory na przód, jak i tył, a opony będą zadawalającej jakości. Najbardziej polecanym rowerem z tego przedziału jest KROSS Level oraz Hexagon.

Rower górski do 5000 zł

Rowery za taką kwotę zazwyczaj sprzedaję się z dobrej jakości podzespołami. Rama będzie sztywna z główką, a napęd z jedną lub dwoma tarczami. Wśród hamulców najczęściej spotykanymi są hamulce hydrauliczne ze średnią siłą hamowania. Godny polecenia jest dokładny model firmy KROSS — Level 5.0 2021, który zadowoli każdego miłośnika kolarstwa.

Wyposażenie do rowerów górskich

W zależności od marki, modelu oraz ceny roweru, zakres jego wyposażenia będzie się zmieniał. W naszym sklepie Dolata Rowery wśród akcesoriów rowerowych znajdziesz części do rowerów, kaski rowerowe, ochraniacze oraz dodatkowe elementy do roweru. Chcąc wyposażyć swój jednoślad, warto zapoznać się z listą oferowanych dodatków. Mogą one okazać się wyjątkowo pomocne dla roweru górskiego. Natomiast jeśli chcemy ulepszyć funkcjonalność użytkowania roweru, to najlepszym wyborem będzie licznik, bidon, oświetlenie oraz podpórka. Warto również zabezpieczyć jednoślad przed przykrymi niespodziankami lub kradzieżą mając w swoim zanadrzu pompkę, zabezpieczenie oraz stojak.